Bohatá história obľúbeného dezertu + RECEPT

Bohatá história obľúbeného dezertu + RECEPT
20 May, 2020


Tento dezert je milovaný po celom svete. Zatiaľ čo mnohí predpokladajú, že má svoj pôvod v New Yorku v skutočnosti sa jeho vznik datuje omnoho ďalej, musíme sa teda vrátiť o viac ako 4000 rokov do starovekého Grécka.


Cheesecake v Grécku

Prvý „cheesecake“ bol údajne vytvorený na gréckom ostrove Samos, už 2000r. pred naším letopočtom. V Grécku sa taktiež cheesecake servíroval ako svadobný koláč no neskôr bol nahradený klasickou svadobnou tortou ktorej tradícia pokračuje dodnes. 


Cheesecake v Európe

Ako postupne Rimania rozširovali svoju ríšu, priniesli recept do Veľkej Británie a východnej Európy, kde sa začalo experimentovať s jedinečnými variantami tohto dezertu. V roku 1545 bola vytlačená prvá kuchárska kniha v ktorej bol cheesecake popísaný.


Cheesecake v Amerike

Začiatkom 18. storočia sa recept na cheesecake dostal do Spojených Štátov. Tam ho priniesli Európania. Najpodstatnejším posun v chuti cheesecaku nastal keď New Yorkský farmár, ktorý chcel napodobniť Francúzky syr Neufchatel miesto neho náhodne objavil proces, ktorý vyústil vytvorením krémového syra.  O tri roky neskôr tento smotanový syr zabalený do fólie bol distribuovaný pod názvom Philadelphia a neskor pod značkou Philadelphia Cream Cheese sa stal súčasťou dnes známeho cheesecaku. V roku 1900 už Newyorčania tento dezert milovali. Prakticky každá reštaurácia už mala svoju vlastnú variantu cheesecaku vo svojej ponuke. Typický Newyorkský štýl vynašiel až Reuben Arnold. Údajne bol pozvaný na večeru pri ktorej mu hostiteľka ponúkla cheesecake a Reuben bol z dezertu tak prekvapený, že okamžite začal experimentovať s jeho chuťou a najlepšími variantami až prišiel s tou ktorú poznáme dnes.


Recept :


ingrediencie na 8-10 porcii


200 gramov maslových sušienok


70 gramov  masla


500 gramov krémového syra


3 vajíčka


oriešky, ovocie, prípadne čokoláda
Postup :


1.


Sušienky rozdrvíme valčekom alebo pomelieme. Postupne pridáme roztopené maslo. Sušienkový základ by mal mať konzistenciu mokrého piesku. Sušienkový základ na cheesecake dáme do formy na pečenie s priemerom približne 20centimetrov. Dôkladne zatlačíme na spodok a vložíme do chladničky.


2.


V miske zmiešame krémový syr a vajíčka, pridáme cukor (podľa chuti). Môžeme pridať šťavu z citróna alebo vanilku. Všetko poriadne premiešame a vylejeme do sušienkového základu.


3.


Pečieme pri teplote 160°C približne hodinu. Hotový cheesecake je na povrchu jemne zlatý no stále ma trasľavú konzistenciu. Po vybratí z rúry necháme cheesecake vychladnúť na izbovú teplotu a vložíme do chladničky


4.


Vyberieme z chladničky, ozdobíme ovocím, čokoládou alebo orieškami a servírujeme


Pridať komentár