Cheesecake recept

Cheesecake recept
20 May, 2020

Cheesecake recept

Tento dezert je milovaný po celom svete. Zatiaľ čo mnohí predpokladajú, že má svoj pôvod v New Yorku v skutočnosti sa jeho vznik datuje omnoho ďalej, musíme sa teda vrátiť o viac ako 4000 rokov do starovekého Grécka. Ak chcete vedieť o histórii receptu viac, môžete si o tom prečítať pod receptom.


Na cheesecake budeme potrebovať:

1. 200g maslových sušienok
2. 100g masla
3. 500g mascarpone
4. 4PL medu alebo cukru
5. 3 vajíčka (žĺtok a bielok oddelene)
6. 1 Vanilkový cukor / kôra z citróna (môžeme aj oboje)
7. Oriešky, ovocie, prípadne čokoládaPostup :

1. Sušienky rozdrvíme valčekom alebo pomelieme na prášok. Roztopíme si maslo a nalejeme na naše rozdrvené sušienky a poriadne premiešame.

2. Pripravíme si formu s priemerom cca 24-26 cm a vyložíme si ju papierom na pečenie. Následne do nej vysypeme naše sušienky a poriadne rukou utľapkáme. Zmes rozložíme do formy rovnomerne ale ja zvyknem dávať trošičku viac na okraje nech to krajšie vyzerá na tanieri :)

3. Sušienkový korpus si dáme upiecť do rúry na 15min pri cca 170°C a zatiaľ si pripravíme náš nadýchaný krém.

4. V miske alebo mixéru vymiešame pripravené mascarpone alebo jemný tvaroh. Postupne do neho pridáme med (alebo cukor) a premiešame. Dôležité je po každej ingrediencii zmes premiešať. Ďalej pridávame vanilkový cukor alebo kôru z citróna podľa chuti. V neposlednom rade pridáme žĺtka (najlepšie po jednom) a za každým dôkladne premiešame. Nakoniec po menších dávkach pridáme sneh z bielok.

5. Na náš už vychladnutý sušienkový korpus nalejeme nadýchaný krém a dáme zapiecť do rúry na 50min pri 160°C. Na spod rúry odporúčam dať plech ak by sa nám náhodou ešte pustilo maslo. Koláčik by nám mal trochu povyrásť a hotový je vtedy ak je na povrchu jemne zlatý no stále ma trasľavú konzistenciu.

6. Po vybratí z rúry necháme cheesecake vychladnúť na izbovú teplotu a vložíme do chladničky. Po pár hodinách alebo najlepšie na druhý deň vyberieme s chladničky, ozdobíme čerstvým ovocím, čokoládou alebo orieškami a servírujeme.


História a pôvod cheesecake


Cheesecake v Grécku

Prvý „cheesecake“ bol údajne vytvorený na gréckom ostrove Samos, už 2000r. pred naším letopočtom. V Grécku sa taktiež cheesecake servíroval ako svadobný koláč no neskôr bol nahradený klasickou svadobnou tortou ktorej tradícia pokračuje dodnes.

Cheesecake v Európe
Ako postupne Rimania rozširovali svoju ríšu, priniesli recept do Veľkej Británie a východnej Európy, kde sa začalo experimentovať s jedinečnými variantami tohto dezertu. V roku 1545 bola vytlačená prvá kuchárska kniha v ktorej bol cheesecake popísaný.

Cheesecake v Amerike
Začiatkom 18. storočia sa recept na cheesecake dostal do Spojených Štátov. Tam ho priniesli Európania. Najpodstatnejším posun v chuti cheesecaku nastal keď New Yorkský farmár, ktorý chcel napodobniť Francúzky syr Neufchatel miesto neho náhodne objavil proces, ktorý vyústil vytvorením krémového syra. O tri roky neskôr tento smotanový syr zabalený do fólie bol distribuovaný pod názvom Philadelphia a neskor pod značkou Philadelphia Cream Cheese sa stal súčasťou dnes známeho cheesecaku. V roku 1900 už Newyorčania tento dezert milovali. Prakticky každá reštaurácia už mala svoju vlastnú variantu cheesecaku vo svojej ponuke. Typický Newyorkský štýl vynašiel až Reuben Arnold. Údajne bol pozvaný na večeru pri ktorej mu hostiteľka ponúkla cheesecake a Reuben bol z dezertu tak prekvapený, že okamžite začal experimentovať s jeho chuťou a najlepšími variantami až prišiel s tou ktorú poznáme dnes.

Pridať komentár