Linecké cesto - Linecké koláčiky

Linecké cesto - Linecké koláčiky
10 December, 2020

Linecké cesto - Linecké koláčiky

 Vianoce sú za dverami a preto som si pre Vás pripravil recept na tradičné originálne linecké cesto. Tento recept na sladučké, rýchle a hlavne chutné linecké koláčiky si vieme pripraviť v pohodlí domova za pomoci jednoduchých surovín. Ale pozor, aj keď sa môže zdať recept jednoduchý, kúzlo dokonalého cesta sa skrýva práve v detailoch.


Na prípravu budeme potrebovať nasledovné:

1. 400g polohrubej múky
2. 250 g masla
3. 150g práškového cukru (+ cukor na posypanie)
4. 20g vanilkového cukru
5. 2 žĺtky
6. 1 čaj. lyžička prášku do pečiva
7. lekvár


Postup: 

- Všetky ingrediencie okrem lekváru spolu spracujeme a vymiesime cesto. Cesto musí byť dobre vymiesené aby nebolo vidieť žĺtky. Spracované cesto si dostatočne podsypeme múkou a rozvaľkáme na hrúbku cca 2-3 mm. Odporúčam si cesto ešte pár krát podsypať pred úplným rozvaľkaním. Po rozvaľkaní cesta si vyberieme vykrajovačku a začneme vykrajovať rovnaký počet plných koliesok a koliesok s dierkou. Keď máme hotovo, pripravíme si plech obložený papierom na pečenie a poukladáme vykrojené kolieska.

Pečenie:

- Koláčiky pečieme vo vyhriatej trúbe približne od 6-8 minút. Taktiež záleží od typu trúby. Pre istotu si koláčiky kontrolujte. Dajte si pozor na to aby nezačali tmavnúť inač z nich bude cítiť horkastá chuť. Po vybraní z trúby ich nechajte prechladnúť inač sa budú lámať.

Plnenie:

- Ak už máme koláčiky prechladnuté, zoberieme si plné kolieska a stred natrieme troškou lekváru. Nasledovne na nich už len položíme časť s dierkou tak aby bol lekvár pekne vidieť. Nakoniec ich posypeme práškovým cukrom podľa chuti.


Náš linecký koláčik je hotový a ja dúfam že nebude cez vianočné sviatky chýbať v žiadnej domácnosti :-)

Pridať komentár