Makrónky recept

Makrónky recept
15 March, 2021

Makrónky recept


 Makrónky, maškrta, ktorá je bezpochyby hitom posledných rokov, dávno nie len na území Francúzska. Na prípravu tohto dezertu v domácom prostredí si však netrúfne hocikto. To sa ale stane minulosťou. Dnešným receptom Vás presvedčím o tom, že každý amatér sa môže vo svojej kuchyni premeniť na vychýreného cukrára. Dokonalé koláčiky ulahodia Vašim chuťovým pohárikom ešte väčšmi než Vášmu zraku. Náročnejší postup Vás posunie v cukrárenskom remesle o úroveň vyššie. Hoci tento recept môže prvotne pôsobiť ako výzva, netreba  zabúdať na to, že “tréning robí majstra” a každý ďalší pokus bude len a len lepší.

Budeme potrebovať:

1. 150g mandľovej múky

2. 150g práškového cukru

3. 150g kryštálového cukru

4. 2x cca 50g bielkov

5. 35ml vody


Makrónky recept :

1. V prvom rade si musíme preosiať múku a práškový cukor. Na tomto si dajte vážne záležať a preosejte to aspoň 2-3 krátnesmie nám ostať žiadna hrudka.

2. Do preosiatej zmesi si pridáme 50g bielkov, premiešame a odstavíme bokom.

3. Teraz si pripravíme sneh a začneme tým že si roztopíme cukor. Do rajnice vysypeme 150g cukru a prilejeme 35ml vody. Necháme variť 2-3 minúty na max výkon. Teplota by mala dosiahnuť cca 120°C.

4. Za ten čas čo sa nám varí cukor, zoberieme druhé bielka a vyšľaháme ich na bielkový sneh, najlepšie pomocou kuchynského robota ale môžeme použiť taktiež mixér ako alternatívu.

5. Do spolovice vyšľahaných bielok prilejeme už horúci roztopený cukrový sirup. Sirup môžeme vyliať hneď naraz priamo do snehu nech sa nám neprilepí na bok misky, ale rovnomerne zmieša so snehom. Túto zmes miešame ešte aspoň 5-6 minút kým nám nevznikne krásny lesklý sneh. Nakoniec do snehu pridáme cukrárenské farby, ktoré dodajú makrónkam lahodný vzhľad. Osobne odporúčam použiť gélové farbivo.

6. Teraz prejdeme k trochu náročnejšej časti, a to je správne primiešanie snehu do našej odloženej mandľovej zmesi. Sneh musíme primiešať opatrne, aby sa nám zmes veľmi nepremiešala. Konzistencia zmesi by sa mala podobať tečúcej láve. Ak si naberiete zmes na naberačku, mala by z nej pomaličky stekať.

7. Vaša zmes na makrónky je pripravená, a teraz ju stačí už len naplniť do klasického cukrárskeho vrecka na zdobenie najlepšie s okrúhlou špičkou. Nezabudnite že na začiatok budete potrebovať formu na makrónky s predznačenými krúžkami. Zvyčajne je to okolo 3cm. Formu si pred plnením ešte položíme na plech.

8. Keď už máme pripravenú formu aj vrecko, môžeme začať veľmi opatrne striekať kolieska. Musíte však počítať s tým, že sa nám makrónky jemne roztečú a po upečení zväčšia. Ak už máte nastriekanú celú formu, zoberieme plech a pár krát s nim buchneme o pracovnú plochu. To nám pomôže zbaviť sa bubliniek, aby neboli makrónky naduté a mali správnu konzistenciu.

9. Konečne tu máme poslednú časť a to je pečenie. Rúru si predhrejeme na cca 150°C a dáme piecť na 15 minút. Záleží taktiež od typu rúry, tak si to najprv radšej odsledujte. Po asi 10 minutách nám makrónky už neporastú tak môžete kľudne otvoriť rúru a skontrolovať ich. Správne upečené by sa mali ľahko odlepiť a taktiež nesmú byť veľmi vysušené.

10. Naše makrónky sú hotové, a už nám neostáva nič iné len ich naplniť. Odporúčam creamcheese alebo čokoládovú ganáž. Existuje však oveľa viac ďalších iných zaujímavých náplni, ale to už nechám na Vás. Nezabudnite však, že makrónky sú najlepšie na druhý deň po naplnení keď sa spoja všetky chute.

Dúfam že Vám tento recept pomohol a budem sa na Vás tešiť pri ďalšiemu top receptu :)

Pridať komentár